هفته جهانی محیط زیست

2021/06/07 بازدید: 206

ISO قلب جهانی در تلاش برای بازسازی سیاره ما قرار دارد.

احیای و محافظت از اکوسیستم ها موضوع امسال روز جهانی محیط زیست و آغاز دهه سازمان ملل در مورد ترمیم اکوسیستم است. ISO متعهد شده است که این جنبش را به سمت بازسازی نسل زمین با استانداردها و ابتکارات جدید در دست اجرا هدایت کند.

فقر، تغییرات آب و هوایی و حوادث شدید آب و هوایی تنها برخی از ویرانی های ناشی از تخریب محیط زیست ما است و اکنون زمان آن است که تلاش ها را برای تغییر این روند تقویت کنیم. با درک اینکه تحریک تنوع زیستی برای بازسازی اکوسیستم حیاتی است ، کمیته فنی ISO / TC 331 ، تنوع زیستی که به تازگی تشکیل شده است و در حال حاضر بر روی استانداردهایی کار می کند که می تواند به انواع سازمانها و دولتها برای مشارکت در این موضوع تلاش کمک کنند.

دامنه کار شامل اصطلاحات و تعاریف استاندارد، متدولوژی برای تجزیه و تحلیل موثر، چارچوب هایی برای تعریف استراتژی ها و برنامه های عملیاتی، ابزارهای نظارتی و گزارشگری و دستورالعمل هایی درباره موضوعات خاص تنوع زیستی مانند مهندسی اکولوژیک و راه حل ها و فن آوری های مبتنی بر طبیعت است.

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) سازمانی رابط در کمیته ISO برای تنوع زیستی است و استانداردهای کلیدی جهانی را برای حفاظت از تنوع زیستی، از جمله دسته بندی ها و معیارهای فهرست  IUCN ، استاندارد جهانی برای شناسایی مناطق اصلی تنوع زیستی تدوین کرده است که برپایه  راه حل های مبتنی بر طبیعت می باشد.

دکتر توماس بروکس ، دانشمند ارشد IUCN گفت: “ما از همکاری با ISO برای تهیه استانداردهای بین المللی برای تنوع زیستی خوشحالیم.”

“زمان بندی برای حمایت از چارچوب جهانی تنوع زیستی  پس از سال ۲۰۲۰ بسیار مهم است.”

دبیرکل ISO سرجیو موجیکا افزود همکاری بین المللی ضروری است.

وی گفت: “بهره برداری بیش از حد از زمین و گونه ها، تنوع زیستی را از بین برده است، عواقبی مانند بلایای طبیعی و توزیع نابرابر آب و غذا در سراسر جهان.”

“تلاش های فردی می تواند کمک کند، اما آنچه واقعاً تفاوت ایجاد خواهد کرد همکاری در سطح بین المللی است. استانداردهای ISO می توانند کاتالیزور آن باشند، ارائه روشهای توافق شده برای کار که سازمانها و دولتها در هر کجا و برای کمک به انتقال موضوعات تنوع زیستی بالاتر از دستور کار سیاسی می توانند از آن بهره مند شوند. “

ترمیم اکوسیستم نیز به سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز دارد و تخمین زده می شود که اگر بخواهیم اهداف کربن صفر خود را برآورده کنیم، تریلیون دلار نیاز است. به همین دلیل ISO نیز در حال کار بر روی یک خانواده جدید از استاندارد برای تسهیل صنعت مالی سبز امن، شفاف و موثر است.

ISO 14097، مدیریت گازهای گلخانه ای و فعالیت های مرتبط اخیراً منتشر شده است – چارچوبی شامل اصول و الزامات ارزیابی و گزارش سرمایه گذاری ها و فعالیت های مالی مربوط به تغییر اقلیم، به سرمایه گذاران کمک می کند اقدامات خود را ارزیابی و گزارش کنند و ارزش واقعی سهم خود را در اهداف آب و هوایی مشاهده کنند.

این استاندارد توسط سایر مجموعه های موجود در حال تکمیل، از جمله سری ISO14030 برای ارزیابی عملکرد زیست محیطی ابزارهای بدهی سبز، ISO 14100 ، مالی سبز: ارزیابی پروژه های مالی سبز، و ISO 14093، مکانیزم برای تأمین مالی محلی تکمیل خواهد شد. سازگاری با تغییرات اقلیمی: کمک هزینه های تاب آوری بر اساس عملکرد – سایپرز ، باشگاه دانش

ISO دارای صدها استاندارد است که به توسعه پایدار و بهبود تأثیر ما بر محیط زیست کمک می کند، مانند ISO 14001 در سیستم های مدیریت محیط زیست. استفاده از این استانداردها سازمان ها را قادر می سازد تا از ۱۷ هدف توسعه پایدار (SDG) سازمان ملل، به ویژه SDG 13 (اقدام آب و هوا)، SDG 14 (زندگی زیر آب) و SDG 15 (زندگی در خشکی) به طور مستقیم حمایت کنند.

هفته جهانی محیط زیست، محیط زیست ، اکوسیستم، طبیعت ، تنوع زیستی، تغییرات آب و هوایی ، ایزو ، ایزو۱۴۰۰۱

منبع:https://brs.ir/node/233