جهانگردی برای همه

2021/07/15 بازدید: 68

اولین استاندارد بین المللی برای جهانگردی در دسترس که به تازگی منتشر شده است.

برای بیش از یک میلیارد نفر در جهان که با نوعی معلولیت زندگی می کنند ، سفر می تواند یک امر چالش برانگیز باشد. ISO با درک اهمیت از بین بردن موانع غیرضروری در جهانگردی ، استانداردی را منتشر کرده است که به این صنعت کمک می کند تا سفر برای همه قابل دسترسی باشد.

ایزو ۲۱۹۰۲ ، جهانگردی و خدمات مرتبط الزامات و دستورالعمل هایی را برای سهولت دسترسی و لذت بردن از جهانگردی توسط افراد در هر سن و توانایی ارائه می دهد  که شامل افراد دارای معلولیت و افراد مسن نیز است.

مارینا دیوتالوی از سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) مسئول گروه کاری متخصصین تدوین این استاندارد می باشد، که موضوع آن عدم ثبات و شفافیت در مورد چگونگی دسترسی به امکانات و خدمات گردشگری در بین کشورها که همچنان موانعی در این صنعت ایجاد می کند، است.

وی گفت: “این موانع اغلب به دلیل کمبود دانش و آموزش در صنعت گردشگری می باشد.

“کمبود شاخص راهنمایی و آموزش در بخش گردشگری در مورد چگونگی استفاده از استانداردهای مناسب مربوط و استانداردهای موجود، اغلب در کشورها یا حتی در مرزهای ملی همان کشور متفاوت است.”

Jesús Hernández ، مدیر پروژه ISO 21902 و مدیر دسترسی و نوآوری جهانی در Fundación ONCE ، اضافه کرد: “در بعضی از کشورها ، هیچ استانداردی مبنی بر دسترسی مناسب به صنعت گردشگری وجود ندارد ، ارائه دهندگان خدمات گردشگری بدون راهنمایی در مورد چگونگی تطبیق امکانات و پیشنهادات گردشگری خود ، باقی می مانند. ایزو ۲۱۹۰۲ اولین استاندارد بین المللی است که هدف آن پر کردن این خلا عمده و در نتیجه بهبود قابلیت دسترسی در کل زنجیره ارزش گردشگری است. “

این استاندارد جدید برای تأمین  نیا دانشی هر شخصی که در صنعت جهانگردی درگیر یا تحت تأثیر آن باشد ، در نظر گرفته شده است. این استاندارد شامل ادارات ملی، گروه های گردشگری ، شهرداری ها و نهادهای عمومی متولی سیاست های زیرساختی ، چارچوب های قانونی / نظارتی است. این امر همچنین به سود همه مشاغل مسافرتی و گردشگری مانند مجریان تور و آژانس های مسافرتی ، ارائه دهندگان حمل و نقل ، امکانات اقامتی ، پذیرایی و همچنین افراد پشتیبانی مانند معماران، توسعه دهندگان ICT و البته خود گردشگران خواهد بود.

ISO 21902 توسط کمیته فنی ISO ISO / TC 228 ، جهانگردی و خدمات مرتبط ایجاد شده است که دبیرخانه آن توسط UNE، عضو ISO برای اسپانیا برگزار می شود.

منبع:

https://brs.ir/node/243

https://www.iso.org/news/ref2693.html

جهانگردی، گردشگری، ایزو، استاندارد جدید، ایزو ۲۱۹۰۲، اسپانیا، صنعت گردشگری

شرکت بیکران راهکار سعادت

۰۲۱۲۶۷۶۰۰۰۱

جهانگردی برای همه

برچسب‌هامقاله ایزو#ایزو #استاندارد #مدیریت #ممیزی #مشاوره #سیستم_کیفیت #ایزو۹۰۰۱ #ایزو۲۲۰۰۰ #ایزو۴۵۰۰۱ #ایزو۱۴۰۰۱#استانداردجهانگردیاستانداردگردشگری