مقایسه استانداردهای حسابداری ایران و جهان

2021/08/22 بازدید: 122

چنان‌چه مالک یک شرکت بین المللی هستید یا در حوزه حسابداری شرکت‌هایی به منظور بازار جهانی فعالیت دارند، باید از استانداردهای حسابداری بین المللی برای تهیه گزارشات مالی و حسابداری خود استفاده کنید. این استانداردها مبنا و معیار جهانی حسابداری هستند و همان زبان بین المللی حسابداری محسوب می شود.

ولی در ایران ممکن است تفاوت‌هایی در این استانداردها وجود داشته باشد. استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی، مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری است که از طریق هیات استانداردهای حسابداری بین المللی جمع‌آوری شده‌اند.

منظور استانداردهای حسابداری، آماده‌سازی صورت‌های مالی شرکت‌های سهامی در فرم استاندارد جهانی است. هیئت استانداردهای حسابداری بین المللی یک بنیاد جداگانه در لندن است که ۱۵ عضور از کشورهای متعدد دارد. بنیان‌گذاری این هیئت به وسیله شرکت‌های بزرگ حسابداری، موسسات مالی خصوصی و تعدادی دیگر از سازمان‌های حرفه‌ای در زمینه حسابداری صورت گرفته است.

با قبول استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی، یک شرکت قادر است صورت ‌های مالی خود را با بنیاد مشابه به شرکت‌های رقیب خارجی ارائه کند. بنابراین امکان تطبیق میان داده‌های این شرکت‌ها وجود دارد و علاوه‌بر آن شرکت‌های صاحب سهم که شرکت‌هایی که تحت تملک دیگری است IRFS را قبول کرده‌اند این قابلیت را دارند تا یک زبان مشترک حسابداری داشته باشند.

چرا استانداردهای حسابداری در ایران و جهان متفاوت هستند؟

شرکت‌های بین المللی برای ارائه گزارشات مالی خود باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند که به آن‌ها استانداردهای حسابداری بین المللی گفته می‌شود. این استانداردها با یکسان سازی گزارشات مالی در سراسر دنیا، به یک معیار بین المللی مورد پذیرش تمام کشورها تبدیل شده‌اند. البته، هر کشوری طبق سیاست‌های مالی و حسابداری خود ممکن است تغییراتی در این معیارها ایجاد نماید.

مثلا استاندارد حسابداری ایران از طریق سازمان حسابرسی مصوب می شود. در نتیجه چنان‌چه به مقایسه استانداردهای حسابداری در ایران و جهان بپردازیم، طبیعی است که تفاوت‌های بسیاری را بیابیم.

تفاوت‌ها بین استاندارد حسابداری ایران و IFRS

به دلیل نزدیک بودن استاندارد های حسابداری با IFRS بخش قابل توجهی از این دو استاندارد بر هم انطباق دارد ولی تفاوت‌های معنی‌دار موجود را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

در سطح مفاهیم کلی
تدوین کنندگان IFRS برای  بالا بردن شرایط سازگاری استانداردها با شرایط کشورهای مختلف بیشتر بر اصول و مفاهیم کلی تاکید کرده‌اند در حالیکه استانداردهای حسابداری جاری بیشتر به جزییات پرداخته‌اند.

در سطح استانداردهای حسابداری
به عنوان نمونه مخارج تحقیق و توسعه در استاندارد حسابداری شماره ۷ داخلی، در تاریخ وقوع به هزینه منظور می شوند ولی در IFRS مخارج تحقیق هزینه می‌شوند اما مخارج توسعه‌ای به عنوان مخارج سرمایه‌ای در نظر گرفته می‌شوند .

در ایران با توجه به حرکت به سمت ایجاد بازار سرمایه بین المللی، بورس اوراق بهادار در نظر دارد تا استفاده از این استاندارد را از سال ۹۵ در شرکت‌های بورسی اجرایی کند.
مثال دیگر در مورد روش محاسبه استهلاک است. در استاندارد حسابداری شماره ۱۱ سه روش خط مستقیم ، نزولی و روش مجموع آحاد در نظر گرفته شده است که طبق قانون مالیات‌های مستقیم ماده ۱۵۱، دارایی‌ها طبقه‌بندی شده و برای هر طبقه روش خاصی از استهلاک در نظر گرفته می‌شود در حالی که در IFRS ، محاسبه استهلاک بر اساس برآوردهای واقعی انجام می‌شود.

استانداردهای حسابداری ایران؛ معیار تهیه صورت‌های مالی در ایران

در ایران، کمیته جمع‌آوری استانداردهای حسابداری که زیر نظر سازمان حسابرسی کل کشور فعالیت می‌کند، مسئول جمع‌آوری و تصویب استانداردهای حسابداری در ایران است. سازمان حسابداری ایران در پایان دهه شصت و با توجه به نیاز کشور به یک مرجع حسابرسی تشکیل شد.

از آن تاریخ تا به امروز، سازمان حسابداری و کمیته‌های تحت نظرش معیارهای تهیه گزارشات مالی و صورت‌های مالی را مشخص می‌کنند. بنابراین حسابداران ایران با استفاده از نرم افزار حسابداری و طبق تخمین استانداردها، گزارشات مالی و صورت‌های مالی را تنظیم می‌کنند.

آشنایی با کمیته تدوین استراتژی حسابداری سازمان حسابرسی ایران

همزمان با ایجاد سازمان حسابرسی در سال ۶۷، کمیته جمع‌آوری رهنمودهای حسابداری تشکیل شد. وظیفه این کمیته مشخص کردن معیارهای حسابداری در ایران بود و تمام حسابداری‌ها و حسابرسی‌ها در ایران طبق رهنمودهای این کمیته صورت می‌گرفت.

در سال ۷۹، کمیته جمع‌آوری رهنمودها به کمیته جمع‌آوری استانداردهای حسابداری تبدیل شد. در همان زمان، این کمیته با استفاده از استانداردهای بین المللی اقدام به جمع‌آوری استراتژی حسابداری در ایران کرد؛ ولی در برخی از معیارها، با توجه به تجربیات و نیازهای حسابداری در کشور تغییراتی ایجاد شد.

امروزه هر سال نسخه جدیدی از استانداردهای حسابداری از طریق سازمان حسابرسی اعلام می‌شود. تفاوتی نمی‌کند مالک یک شرکت بزرگ یا یک فروشگاه کوچک باشید.

اصول و معیار استانداردهای اعلام شده برای همه یکی است و همین مسئله رسیدگی به آن‌ها را بسیار راحت‌تر می‌کند. چنان‌چه با حسابداری فروشگاه آشنایی زیادی ندارید، استفاده از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی می‌توانند کارها را برای شما بسیار راحت‌تر کند.

نحوه اجرای IFRS در ایران

در ایران با توجه به حرکت به سمت ایجاد بازار سرمایه بین المللی، بورس اوراق بهادار در نظر دارد تا استفاده از این استاندارد را از سال ۹۵ در شرکت‌های بورسی اجرایی کند. به این ترتیب  تمام شرکت‌ها و نهادهای ثبت شده در بورس و شرکت‌های فرعی و وابسته آنها مجاز به ارائه صورت‌های مالی تلفیقی IFRS هستند و لزومی به ارائه صورت‌های مالی تلفیقی بر اساس استانداردهای ایران ندارند.
با در نظرگرفتن موضوع فوق نیاز به تبدیل اطلاعات مالی از استانداردهای جاری به IFRS ضروری بوده و برای رسیدن به این مهم داشتن دو توانمندی در شرکت‌های بزرگ نیز لازم است. نخست اینکه کارشناسان مالی باید تخصص لازم در خصوص تغییرات بین این دو استاندارد را داشته باشند و دوم، داشتن ابزاری توانمند جهت ترجمه اطلاعات مالی به IFRS است.

شرکت بیکران راهکار سعادت

اخد گواهینامه های بین المللی استاندارد

https://brs.ir/node/251

حسابداری، ایزو، استاندارد، شرکت، ایران، بین المللی، مالی