تشخیص گواهی نامه های اصیل از نامعتبر ( تمیز گواهینامه های تقلبی ایزو از غیر تقلبی)

2021/09/20 بازدید: 169

تشخیص گواهی نامه های اصیل و تمایز گواهینامه های تقلبی از غیر تقلبی

مقدمه

با توجه به علاقمندی کشورهای در حال توسعه به مدارک رسمی و غیر رسمی و دریافت گواهینامه های مختلف علمی و کاربردی ، در حال حاضر کشور ایران هم با چنین پدیده ای درگیر است و علاقمندان مدرک گرایی از مسیرهای قانونی و غیر قانونی به دنبال ازدیاد مدارک و گواهینامه های خود هستند.

در حوزه سیستمهای مدیریت و استاندارد های مدیریت کیفیت، می توان به موضوع گواهینامه های ایزو (ISO CERTIFICATE)  اشاره نمود که در حال حاضز کارگشای بسیاری از صنایع تولیدی، خدماتی ، سازمانهای دولتی و خصوصی ، نهادهای مختلف و … در معرفی و ارائه خود به ذی نفعان شان به شکل متعالی بوده است. چنین گواهینامه ها و مدارکی می تواند تضمین کننده آن سازمان و گروه در موضوع گواهینامه های ایزو ی دریافتی باشد و به طور مثال در صادرات کالا به مشتریان خارجی این تضمین را ارائه کند که برند و سازمان فوق با رعایت تمام اصول استانداردی و الزامات موثر بر سیستم و محصول به تحویل کالا و یا خدمات مبادرت ورزیده است.

گواهینامه های اصیل و گواهینامه های نامعتبر

با توجه به تمامی مزایای حاصله از گواهینامه های سیستمی و محصولی مدیریت همانند ایزو (iso) ، CE ، BRC ، FSSC و … شرکتهای زیادی مشتاق و علاقمند به دریافت چنین استاندارد ها و گواهینامه هایی هستند و از طرفی برخی از سودجویان و افراد شیاد به ارائه مدارک فیک و تقلبی به کارفرمایان خود می کنند که این امر باعث ایراد خسارات مادی و معنوی فراوانی به صاحبان کسب و کار می گردد و به طور مثال موجب بدنامی در بازارهای داخلی و مخصوصا در بازارهای جهانی که شناخت بیشتر ی از گواهینامه های استاندارد وجود دارد می گردد. ملغی شدن بسیاری از قراردادهای بین المللی شرکتها با طرفهای خارجی ، برگشت محصول از مرز ، عدم تایید محصول در کشور ثالث و بسیاری اتفاقات ناخوشایند دیگر همه و همه به علت عدم آگاهی جامعه و شرکتها از مدارک تقلبی استاندارد بوده است.

شناسایی گواهینامه های معتبر ایزو از گواهینامه های تقلبی

حال با عنایت به تهدیدها و فرصتهایی که برای استفاده از گواهینامه های ایزو اصیل و تقلبی برای دریافت کنندگان متصور است، لازم است که صاحبان کسب و کار و سازمانهای دریافت کننده گواهینامه ایزو شناخت کامل تری از صادر کنندگان اینگونه مدارک و تمیز گواهینامه اصل از تقلبی ( به طور مثال شناخت مدرک اصل ایزو از گواهینامه تقلبی ایزو ) را بدست آورند.

برای آگاهی بیشتر افراد و سازمانهای درگیر با این موضوع لازم است مواردی چند به سمع و نظر خوانندگان و علاقمندان حوزه استاندارد و مدارک مربوطه رسانیده شود :

  1. شرکتهای معتبر، گواهینامه های معتبر صادر می کنند، در واقع با شناسایی شرکتهای معتبر صدور گواهینامه های استاندارد مانند ایزو بسیاری از مشکلات شناسایی و اعتبار دهی حل می گردد.
  2. سازمانهای ملی استاندارد در هر کشور، مرجع خوبی برای شناسایی شرکتهای با صلاحیت می باشند.
  3. اعتبار دهی شرکتهای معتبر صدور گواهینامه ایزو در ایران توسط مرکز ملی تایید صلاحیت NACI ناسی  انجام می پذیرد.
  4. مرجع اعتبار دهی IAF ، از جمله مراجع اعتبار دهی بسیار معتبر در سطح دنیاست و تضمین کننده اعتبار گواهینامه های صادره است.
  5. تمامی گواهینامه های دارای اعتبار IAF، در سایت اصلی این انجمن ثبت می گردند و قابلیت ردیابی دارند.
  6. گواهینامه های معتبر از مرجع BRS و BRSM می بایست در سایتهای زیر ثبت شده باشند و ردیابی تنها از مسیرهای زیر قابلیت تایید دارند.

http://avaudit.ir/node/278

تمامی گواهینامه های صادره BRS و BRSM ثبت شده در دو سایت فوق اصل و معتبر هستند و سایر گواهینامه ها نامعتبر و تقلبی خواهند بود.  

  1. استعلام گواهینامه های صادره از مرجع اعتبار دهی NACI از مرکز ملی تایید صلاحیت NACI توصیه می گردد.

شرکت بیکران راهکار سعادت BRS

شرکت بیکران راهکار سعادت تحت اعتبار مرکز ملی تایید صلاحیت ایران ناسی، در بسیاری از طبقات مجاز به صدور گواهینامه استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ ، ایزو ۴۵۰۰۱ ، ایزو ۵۰۰۰۱ ، ایزو ۲۲۰۰۰ ، ایزو ۳۸۳۴ و … می باشد، همچنین این شرکت نماینده رسمی شرکت بین المللی BRSM تحت اعتبار IAS امریکا (با اعتبار IAF) بوده و امکان صدور گواهینامه استاندارد های ISO 9001  ، ISO 14001 ، ISO 45001 ، ISO 13485 ، ISO 22000 و… را دارا می باشد.

نمونه گواهینامه معتبر صادره از مرجع IAS

مدرک معتبر ایزو تحت اعتبار ias

نمونه گواهینامه معتبر صادره از مرجع NACI

مدرک معتبر تحت اعتبار ناسی naci

سایتهای معتبر شناسایی شرکتهای معتبر استاندارد و ایزو

برخی از سایتهای معتبر برای پیگیری و شناسایی شرکتهای اصیل در حوزه ثبت و صدور گواهینامه های ایزو از قرار زیر است :

https://naciportal.isiri.gov.ir/portal/home/

https://iaf.nu/en/home

https://www.iasonline.org/

https://www.turkak.org.tr/

https://www.Brsmena.com/

http://avaudit.ir/

http://BRS.ir/

از شما خواننده عزیز تقاضا می شود ما را در راستای گسترش فرهنگ انجام کار درست و جلوگیری از اشاعه مدارک نامعتبر و غیر قانونی یاری دهید و با آگاهی بخشی به جامعه پیرامونی خود، در کوتاه نمودن دست سود جویان و کاهش هزینه های مادی و معنوی صاحبان صنایع شریک باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس ۰۲۱۲۶۷۶۰۰۱ و یا ایمیل info @BRS.ir تماس حاصل فرمایید.

مدرک معتبر ، مدرک تقلبی ، مدرک ایزو ، گواهینامه ایزو ، مدرک معتبر ایزو ، گواهینامه معتبر ایزو ، گواهینامه استاندارد ، گواهینامه تقلبی ایزو ، گواهینامه غیر تقلبی ، گواهینامه معتبر استاندارد ، شرکت brs ، مرکز ملی تایید صلاحیت