شرکت پالایش نفت لاوان موفق به اخذ گواهینامه ISO 26001 (استاندارد مسئولیت اجتماعی) از شرکت BRSM گردید.

2021/11/06 بازدید: 113

مقدمه

 با توجه به نگاه ویژه شرکت پالایش نفت لاوان به حوزه مسئولیت های اجتماعی و رعایت موارد مرتبط با استاندارد ایزو ۲۶۰۰۱ ( بویژه در راستای توسعه پایدار جزیره لاوان) و پس از انجام ممیزی توسط ممیزان شرکت BRSM، شرکت پالایش نفت لاوان به دریافت گواهینامه استاندارد ISO 26001 توصیه گردید. 

ممیزی شرکت پلایش لاوان

معرفی جزیره

جزیره لاوان از بزرگترین جزایر ایرانی خلیج فارس است که از توابع دهستان لاوان در بخش کیش شهرستان بندر لنگه است. از این جزیره جنوبی به دلیل صید مروارید از دیر باز بعنوان مروارید پنهان خلیج فارس نام برده می‌شود و به دلیل نزدیکی به بندر عسلویه و بندر لنگه به محورهای نفت‌ وگازخیز و همچنین واردات و صادرات کالا بسیار نزدیک است و به علت حجم مناسب میدان های نفتی و گازی در این جزیره شرکت های مختلف در حوزه انرژی در این جزیره به سرمایه گذاری پرداخته اند.

جزیره لاوان به علت موقعیت های مناسب استخراج و پالایش نفت و گاز از اهمیت بالایی در صنعت نفت و گاز کشور برخوردار شده است، لکن با همه این مزیت های صنعتی و توریستی، امکانات رفاهی در این منطقه در حد بالای خود نمی باشد وعلی‌رغم جاذبه‌های زیست‌ محیطی از امکانات چندانی برخوردار نیست و پیشرفت های اخیر خود را نیز مدیون شرکت‌های نفتی موجود در منطقه علی الخصوص شرکت پالایش نفت لاوان می‌باشد که با سرمایه گذاری در امور زیربنایی و استخدام ساکنین منطقه در قسمتهای مختلف این پالایشگاه به مسئولیتهای اجتماعی خطیر خود و منطقه پایبند بوده است.    .

محورهای توسعه این جزیره در سه حوزه اصلی اقتصاد انرژی، آبخیزداری و شیلات تعریف گردیده است، که به کمک وزارت نفت و سازمان منطقه ویژه اقتصادی لاوان در حال پیشرفت هستند. در موضوع محیط زیست، علاقمندی و توانایی بالای در استفاده از انرژی‌های پاک و نگهداری و پرورش گونه های مختلف حیوانات از جمله آهو (گونه جبر) ، لاک پشتهای های دریایی (پوزه عقابی) و … را می‌توان از نقاط قوت این جزیره استراتژیک دانست.

منطقه نفتی لاوان دارای سه حوضه نفتی فعال است که سکوی نفتی سلمان از مهمترین آنهاست. این سکو بزرگترین سکوی نفتی ایران است و در مجاورت فلات قاره دولت امارات متحده عربی است و حوزه نفتی مشترکی با آنها دارد.

از شرکت های فعال در جزیره می توان به  شرکت های فلات قاره، پخش فرآورده های نفتی ، مدیریت شرکت ملی حفاری و مدیریت شرکت ملی نفتکش اشاره کرد.

معرفی شرکت پالایش نفت لاوان

شرکت پالایش نفت لاوان در سال ۱۳۵۵ با عنوان مجتمع تقطیر لاوان تحت نظر پالایشگاه شیراز با ظرفیتی بالغ بر 20.000 بشکه نفت خام در روز توسط شرکتی از کشور یوگسلاوی با نام اینگرا و با نظارت شرکت ملی نفت ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفت. فرآورده های تولیدی آن عبارت بودند از : 

 – نفتای ترش: که به خارج از کشور صادر می شد.

 – نفت گاز: که به مصرف داخلی می رسید.

 – نفت کوره: جهت صادرات و سوخت کشتیها

واحد مراکس با ظرفیت ۶٫۰۰۰ بشکه در روز در سال ۱۳۶۸ توسط شرکت U.O.P. طراحی و توسط شرکت    Chyodaبه منظور تولید نفتای شیرین نصب  و راه اندازی گردید. در سال ۱۳۷۳ با اجرای طرح افزایش ظرفیت واحد تقطیر نفت خام سیستم تلمبه گردشی نفت سفید موجبات افزایش ظرفیت واحد تقطیر نفت خام از ۲۰٫۰۰۰ بشکه به ۳۰٫۰۰۰ بشکه در روز و همچنین متناسب با آن افزایش تولید فرآورده ها و امکان تولید فرآورده با ارزش نفت سفید  و کاهش ضایعات فراهم گردید.

در سال ۱۳۸۰ با استفاده از توان متخصصان داخلی واحد بنزین سازی این پالایشگاه راه اندازی گردید و در سال ۱۳۸۷ اسکله دو منظوره نفتی – تدارکاتی و واحد استحصال و ذخیره سازی گاز مایع (LPG) این شرکت که پیش از آن در فلرهای پالایشگاه سوزانده می شد به بهره برداری رسید.

در دهم  اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ و مصادف با روز ملی خلیج همیشه فارس فاز اول طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت شرکت با هدف افزایش ظرفیت از ۳۰ هزار بشکه در روز به ۵۵ هزار بشکه در روز در مدار تولید قرار گرفت.

شرکت پالایش نفت لاوان به منظور ارتقاء کیفیت وافزایش کمی فرآورده های تولیدی خود و در راستای صیانت از محیط زیست اقدام به اجرای طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت در پالایشگاه نموده است که در این راستا، واحد تصفیه هیدروژنی و ایزومریزاسیون نفتای سبک با حضور مقام محترم ریاست جمهوری در تیر ماه ۱۳۹۲ به بهره برداری رسید.

در بهمن ماه ۱۳۹۴ واحد تصفیه هیدروژنی  فرآورده های میان تقطیر نفت سفید و نفت گاز به منظور تولید فرآورده ها ، مطابق با استاندارد یورو ۴ به بهره برداری رسید.

در حال حاضر خوراک ۳۵ هزار بشکه (نفت خام) پالایشگاه توسط یک رشته خط لوله ۱۲ اینچ از مخازن تاسیسات شرکت نفت فلات قاره لاوان و ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی پارس جنوبی (که توسط کشتی به لاوان حمل میشود )  تامین می گردد.

استاندارد مسئولیت اجتماعی ISO 26001

اکثر شرکت ­ها به مدتی طولانی دیدگاهی را اتخاذ کردند که توسط فریدمن (۱۹۷۰) منتشر شد، دیدگاهی که  تنها مسئولیت شرکت­ ها را به­ حداکثر رساندن سود می­دانست. با این حال، این دیدگاه درخلال دو دهه­ ی اخیر کمی تغییر کرده ­است. شرکت­ ها در ابتدا موضوع تاثیر را در شرایط مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) به عهده گرفتند. در آغاز، تمرکز عمدتا بر پایداری زیست­ محیطی بود و تنها بعد از آن بود که بُعد اجتماعی اهمیت خود را بدست آورد. ایزو ۲۶۰۰۰ (راهنمای مسئولیت اجتماعی[۱]) مسئولیت اجتماعی را بعنوان مسئولیتی سازمانی در تاثیرگذاری بر تصمیم­ گیری ­ها و فعالیت­ های سازمان در اجتماع و محیط تعریف می­کند. رفتار اخلاقی که به توسعه­ ی پایدار، سلامتی و رفاه کمک می­کند و انتظارات ذینفعان را درنظر می­گیرد، بایستی در تمام سازمان و آنچه که به سازمان وابسته است، گنجانده شود (فرانز[۲] و دیگران ۱۱: ۲۰۱۱). مسئولیت اجتماعی شرکتی لزوما نباید بشر دوستانه باشد، بلکه اغلب متشکل مزایای رقابتی است (پورتر و کریمر[۳] ۲۰۰۶). این مسئله برای مشتریان و مراجعان و همچنین سرمایه­ گذاران، که در معنای سرمایه­ گذاری اخلاقی بر رفتار پایدار شرکت­ ها اصرار دارند، صادق است (اسپارکز و کاوتون[۴] ۲۰۰۴).

مسئولیت اجتماعی مجموعه وظایف و تعهداتی است که سازمان می‌بایست در جهت حفظ و مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند انجام دهد . ایزو ۲۶۰۰۱ راهنمای همه سازمان ها اعم از سازمان های کوچک و بزرگ ، خصوصی ، عمومی یا غیر انتفاعی در حوزه مسئولیت پذیری اجتماعی آنها در راستای دستیابی به سیاست های محیط زیستی و توسعه پایدار است.  

مسئولیت اجتماعی شرکتی سنتی توسط شرکت های متعهد بشردوستانه متولد شد و اغلب توسط کمک های مالی شرکت های بزرگ تامین شده و توسط روابط عمومی داخل شرکت ها اداره میشود. مسئولیت اجتماعی شرکتی، در مقایسه، در یک مقصد استراتژیک از سوی شرکت ها ریشه دارد و مانند دیگر مبالغ سرمایه گذاری شده شرکت، مدیریت و سرمایه گذاری میشود. مسئولیت اجتماعی شرکتی سنتی، شامل مشارکت در پول و نیروی انسانی است، درحالیکه نوآوری اجتماعی شرکتی، یک شرکت را در تحقیق و توسعه مربوط به جامعه درگیر میسازد و گستره ی وسیعی از دارایی های شرکت را به چالش می کشاند. مسئولیت اجتماعی شرکتی سنتی، کارکنان را بعنوان داوطلبان درگیر میسازد که زمانی را تحت عنوان “تایم خارج کاری” درنظر گرفته تا چیزی ارزشمند برای جامعه انجام دهند.

شرکت بیکران راهکار سعادت

شرکت بیکران راهکار سعادت BRS بعنوان یکی از اصلی ترین شرکت های ثبت و صدور گواهینامه های استاندارد های مدیریتی «ISO» در منطقه، با استفاده از کادری مجرب و دانش روز مرتبط با استانداردهای ملی و بین المللی به دنبال ارائه ممیزی‌های همراه با ارزش افزوده به تمامی ذی‌نفعان می‌باشد.

این شرکت با بیش از دو دهه فعالیت مستمر و همکاری با بیش از ۳۰۰۰ سازمان داخلی و خارجی به نیازهای مشتریان و ذی‌ نفعان خود واقف بوده و همواره با رعایت تمام اصول و موازین قانونی و الزامات سازمان های بالادستی همچون مرکز ملی تایید صلاحیت، به دنبال انجام ممیزی و ثبت و صدور گواهینامه در بالاترین سطح ممکن خود بوده است.

در اختیار داشتن ممیزان با صلاحیت بین المللی، زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری لازم ، دانش روز ، اعتبارات ملی و بین المللی و … از این شرکت در حوزه استاندارد های سیستمی و محصولی [مانند ایزو های مختلف] یک شرکت پیشرو و صاحب سبک جهانی ساخته است.

ممیزی استاندارد ایزو ۲۶۰۰۱ در پالایشگاه نفت لاوان

بر اساس برنامه، ممیزی استاندارد ایزو ۲۶۰۰۱ در پالایشگاه نفت لاوان در دو فاز ۱ و ۲ بصورت خارج از سایت و حضور در سایت برنامه ریزی و برگزار گردید و ابتدا مستندات شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی بررسی و پس از رفع موارد توصیه ای و عدم انطباق، فاز دوم ممیزی بصورت حضوری برگزار گردید و از دستاوردهای مناسب سازمان در حوزه مسئولیت اجتماعی بازدید بعمل آمد .

از مهمترین اقدامات شرکت پالایش نفت لاوان در زمینه مسئولیت اجتماعی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاهش آلودگی های زیست محیطی

تجهیز درمانگاه جزیره

ساخت ورزشگاه سرپوشیده

ساخت زمین های متعدد ورزشی

بازسازی مساجد اهل سنت و تشیع در جزیره

دو شیفت نمودن درمانگاه

تجهیز مدارس

ارسال موارد کمک درسی و آموزشی برای دانش آموزان

ساخت اسکله مسافربری برای مردم منطقه

استخدام مردم جزیره در مجموعه نفتی

ساخت میدان یادواره شهدا

ساخت تندیس شهدای دفاع مقدس

ساخت اقامتگاههای تفریحی

ساخت مجموعه ورزشی داخلی 

و ….

ممیزی ایزو 26001

پس از ۱۶ نفر روز ممیزی، تیم ممیزی شرکت BRS با توصیه شرکت پالایش نفت لاوان به دریافت گواهینامه ایزو ۲۶۰۰۱ ویرایش سال ۲۰۱۰ از مرجع BRSM موافقت نمود و  شرکت پالایش نفت لاوان به پاس خدمات ارزنده خود در منطقه و برای این مرزبوم این گواهینامه ارزشمند جهانی را به افتخارات پیشین خود اضافه نمود.

مدیریت و ذی نفعان شرکت بیکران راهکار سعادت و شرکت بین المللی BRSM امیدوارند چنین شرکت ها و سازمان هایی در ایران و اقصی نقاط دنیا بیش از پیش وجود داشته باشند تا موضوعات چالش برانگیزی همچون فقر ، محیط زیست ، فساد ، تبعیض و نابرابری ، توانمند سازی ، حقوق بشر و … در بهترین حالت ممکن خود قرار گیرند.

استاندارد مسئولیت اجتماعی ، ایزو ۲۶۰۰۱ ، پالایشگاه لاوان ، شرکت ملی نفت ، مرکز ملی تایید صلاحیت ، شرکت BRS ، استاندارد ایزو ، استاندارد نفت ، استاندارد نفت گاز و پتروشیمی ، اخذ استاندارد پالایشگاهی ، استاندارد شرکتهای نفتی ، شرکت ملی گاز ، میدان نفتی سلمان ، مسئولیت اجتماعی شرکتی 

[۱] Guidance on Social Responsibility

[۲] Franz 

[۳] Porter and Kramer

[۴] (Sparkes and Cowton

مسئولیت اجتماعی