چرا فروشندگان تجارت الکترونیک باید به فکر اخذ استانداردهای ایزو باشند؟

2021/11/14 بازدید: 95

هدف اساسی هر کسب و کاری این است که تعداد مشتریانش را به حداکثر برساند و قله‌های جدیدی را فتح نماید. برای رسیدن به این اهداف، شما باید در اوج باشید.

مشتریانی که به کیفیت و راندمان خریدهای خود اهمیت می‌دهند، تمایل دارند پول‌های خود را برای شرکتها خرج کنند، زیرا می‌توانند برای کسب استانداردهای خود به آنها اعتماد کنند. معمولاً بسیاری از مشتریان بالقوه چندان اعتماد نمی‌کنند که بخواهند پول خود را در اختیار مشاغل کوچک و متوسط قرار دهند، مگر اینکه شرکتی دلیلی برای جلب اعتماد آنها ارائه کرده باشد.

دستیابی به ارزشهای مشتریان یا تولیدکنندگان و کمک به آنها برای تصمیم گیری درباره خرید می‌تواند شما را با یک روند جدید رشد همگام کند. استانداردهای ISO برای تجارت شما مناسب هستند زیرا به شما این امکان را می‌دهند تا با مشتریان جدید ارتباط برقرار کنید و در بازار جهانی ارزش ایجاد کنید.

هدف از استانداردسازی اطمینان از انسجام و سلامت محصولات، بهبود سازگاری جهانی و ساده سازی تولید در صنایع مختلف است.

با افزایش مشاغل در حوزه تجارت الکترونیک، مشتریان روش خرید سنتی خود را تغییر داده‌اند. آنها تمایل بیشتری به انجام خرید آنلاین دارند. صاحبان مشاغل نیز با فروش محصولات خود در سایت‌های بزرگ صنعت تجارت الکترونیکی مانند آمازون، سنترال و سلر (Seller) به شیوه جدید خرید دیجیتالی روی آورده‌اند. بنابراین، اگر شما فردی هستید که تجارت الکترونیک آنلاین دارید و مشتاق هستید که آن را به سطح بعدی برسانید، گرفتن این گواهینامه را در نظر بگیرید.

برای شروع یک کسب و کار آنلاین، باید به دنبال گواهینامه‌ها باشید، برخی از آنها مانند ثبت GST، مجوزهای کسب و کار و غیره اجباری هستند و برخی دیگر مانند ایزو فقط برای برخی از صنایعی که مشتریان به آن نیاز دارند اجباری است – اما تمام آنها مزایای زیادی دارند. برای مثال یک شماره از GST برای تأمین اعتبار و اصالت یک کسب و کار بسیار مهم است، صدور گواهینامه ISO نیز دارای اهمیت است. شماره GST مطابق کد GST ایالت محل کسب و کار ارائه می‌شود و شرکت شما گواهینامه ثبت در استاندارد ISO را در زمینه حوزه کاری شما دریافت می‌کند، به عنوان مثال، ISO 9001؛ هر صاحب کسب و کاری باید برای رشد آینده سازمانش این مسائل را در نظر بگیرد.

در این مقاله، خواهیم دید که چرا فروشندگان تجارت الکترونیکی باید به فکر اخذ گواهینامه ISO باشند و این گواهینامه چه ارزشی را به‌ کسب و کار آنها اضافه می‌کند.

استانداردهای ISO چیست؟

سازمان بین المللی استاندارد یک نهاد بین المللی مستقل و غیردولتی است که دارای مجموعه‌ای از پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها برای اطمینان از سلامتی، کیفیت، کارایی و عملکرد محصولات است. هنگامی که تجارت شما در بازار جهانی رقابت می‌کند، ضروری است که این کنترل‌ها و تعادل‌ها برقرار باشد چرا که در غیر این صورت، حفظ ثبات و کیفیت در سطح بازار جهانی بسیار سنگین خواهد بود.

برای ممانعت از بروز چنین شرایطی، استانداردهای بین المللی به حفظ این سطح کمک می‌کنند. سازمانی که ادعا می‌کند دارای گواهینامه ISO است به این معنی است که تمام الزامات استاندارد را رعایت کرده، ممیزی‌های مشخصی از سوی شخص ثالث انجام شده و ثابت کرده که با استاندارد مطابقت دارد. می‌توانید با مراجعه به سایت IAFCertSearch.org یا با مرجع صدور گواهینامه که این گواهی را صادر می‌کند، به طور مستقیم صحبت کنید و این موضوع را تأیید کنید.

ریشه یونانی ISO کلمه Isos است که در یونانی به معنای “برابر” است. هدف اصلی صدور گواهینامه ISO کمک به سازمان‌ها برای برابر شدن و ارائه خدمات و استانداردهای درجه یک است. گواهینامه ISO سلامت، کیفیت، سازگاری محصولات و نحوه عملکرد سازمانها را پوشش می‌دهد.

یکی از کارهای استانداردهای ISO اطمینان از سازگاری است. این موضوع می‌تواند در هر زمینه‌ای برقرار باشد: مسئولیت اجتماعی، مدیریت انرژی یا تجهیزات پزشکی، صرف نظر از صنعت یا حوزه، گواهینامه‌های ISO قابل اجرا هستند.

به عنوان مثال، اگر در صنعت تجارت الکترونیک کار می‌کنید، بازارها و چارچوب‌های متفاوتی نسبت به صنعت خودرو دارید. هر کسب و کاری مجموعه‌ای از چالش‌ها و خطرات خود را دارد و بنابراین پیاده سازی استاندارد ISO می‌تواند به شما در کاهش خطرات و افزایش کارآییهایی که در مقیاس جهانی شناخته شده‌اند، کمک کند.

{ شرکت بیکران راهکار سعادت نماینده انحصاری شرکت BRSM در ثبت و صدور استاندارد های ایزو،
 ISO 50001،ISO 9001 ، ISO 14001 ، ISO 22000، ISO 45001 و…. }

گواهینامه‌های استاندارد ISO چگونه می‌توانند به فروشندگان تجارت الکترونیک کمک کنند

استانداردهای بین المللی باعث ایجاد اطمینان خاطر و اعتماد در مصرف کنندگان می‌شود. برای کسب اعتبار بین المللی در بازارهای جهانی، صدور گواهینامه استاندارد ISO برای فروشندگان تجارت الکترونیکی می‌تواند بسیار مناسب باشد. شرکت‌های دارای گواهینامه ISO به دنیا نشان می‌دهند که چگونه می‌توانند مطابق با استانداردهای بین المللی در بازار جهانی کار کنند.

به مشتریان این تضمین را می‌دهد که این سازمان خدمات عالی ارائه می‌دهد.

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به مشتریان تعهد می‌دهد که محصول از کیفیت، ثبات و اصالت سازمان اطمینان حاصل شده است. برای فروشندگان تجارت الکترونیکی مزایای زیادی وجود دارد که برخی از آنها در ادامه ذکر شده است:

۱-    رضایت مشتری

زمانی که استاندارد مشتری را در زمینه کیفیت پایدار محصولات مطمئن می‌کند، اطمینان مشتری افزایش می‌یابد. استانداردسازی به مشتریان این امکان را می‌دهد که به تحقیق درباره شرکت‌ها و انتخاب محصولات و خدمات با کیفیت توجه کنند. این گواهینامه توانایی سازمان را در ارائه مستمر خدمات و محصولات با کیفیت بالا نشان می‌دهد و با وعده سازمان مبنی بر بکارگیری سیستم کسب و کار کارآمد مطابقت می‌کند که امکان بررسی و برقراری تعادل در کل فرایند را به منظور جلوگیری از بروز خطرات و افزایش رضایت مشتری فراهم می‌کند.

رضایت مشتری یکی از عناصر حیاتی ISO 9001 است. این استاندارد نه تنها بر افزایش فروش و کیفیت تمرکز دارد بلکه بر بررسی و بازخورد مشتریان نیز متمرکز است. بنابراین سازمان شما دائماً در حال درک نیازها و خواسته‌های مشتریان و هرگونه تغییر لازم است. این امر باعث می‌شود سازمان‌ها بتوانند کیفیت خدمات ارائه شده خود را بهبود ببخشند.

به تدریج، رضایت مشتریان از سازمان بیشتر و شکایات آنها کمتر می‌شود. به مرور زمان، اشتباهات کمتری رخ می‌دهد و ثبات پیدا می‌کند. در نتیجه صدور گواهینامه ISO می‌تواند رضایت مشتری را بالا ببرد و به کسب و کار شما اجازه رشد، پوشش درخواست‌ها و پیشرفت را بدهد.

۲-    نام تجاری و شهرت

زمانیکه شرکتی گواهینامه ISO را اخذ کند، با نام تجاری خود در بازار شناخته می‌شود.‌ نشان شرکت شهرت پایداری را در بازار به همراه می‌آورد. زمانیکه کیفیت، اصالت و ثبات خدمات یا محصولات تضمین می‌شوند، نام تجاری شما در بازار دیده می‌شود. نام تجاری و سابقه برند نقش مهمی جهت شناخته شدن در بازار را ایفاء می‌کند. با صدور گواهینامه ایزو، هر کسب و کار کوچک یا متوسطی می‌تواند شناخته شود. ISO به دیده شدن سازمان و بهبود کیفیت آن کمک می‌کند.

۳-    تجارت بین المللی

استانداردها امکان دسترسی کسب و کار شما به بازارهای جدید را فراهم می‌کند. ممکن است واجد شرایط قرارداد دولتی شوید، به پروژه‌های زنجیره تامین بپیوندید یا در بستن قراردادها از رقیبان خود پیشی بگیرید.

استانداردسازی به صاحبان مشاغل تجارت الکترونیکی محلی این امکان را می‌دهد تا وارد بازارهای جهانی شوند. با ورود به بازارهای بین المللی، براینکه اولین گزینه باشید برای بسیاری از مشتریانی که با نام تجاری شما آشنا نیستند، شانس کمتری دارید. اگر بتوانید گواهینامه معتبر بین المللی برای تضمین کیفیت مانند ISO 9001 را اخذ نمایید، این گواهینامه می‌تواند به مشتریان بالقوه شما درباره محصول و اطمینانش ضمانت دهد.

همه ما تجربه خرید آنلاین را داریم و محصولی به دستمان می‌رسد که مطابق انتظارمان نیست. این امر اعتبار کسب و کار شما را از نظر مصرف کننده خراب می‌کند و وقتی این مشتری ناراضی داستان خود را برای دیگران بازگو می‌کند، اعتبار شما بیشتر مخدوش می‌شود. با افزایش پست گذاشتن در رسانه‌های اجتماعی به منظور جلب توجه برای بررسی، یک نظر نامناسب می‌تواند به ضرر سازمان شما تمام شود. وقتی سیستم خود را با استانداردهای بین المللی تکمیل می‌کنید، مطمئن می‌شوید که محصولاتتان را دائما با کیفیت درست مانند تصاویر موجود در سایت تجارت الکترونیک تولید می‌کنید، در نتیجه از این خطر در امان هستید.

با کیفیت دائمی و رضایت مشتری، تعداد مشتریان شما بالا می‌رود که به گسترش تجارت و افزایش سود کلی شما می‌انجامد. این می‌تواند یک گام بزرگ باشد، زیرا ورود به بازار بین المللی باعث ایجاد یک تصویر تجاری از کسب و کار شما در سطح جهانی در میان شرکت‌های بزرگ می‌شود. شما در بازار جهانی رقابت خواهید کرد که کسب و کار شما قله‌های جدیدی را فتح می‌کند.

۴-    امنیت آنلاین را تضمین می‌کند

درست مثل گواهی امنیتی SSL در وب سایت شما که مدرکی است که نشان می‌دهد تجارت الکترونیکی همسو با سلامت و امنیت آنلاین مشتریان خود گام برمی‌دارد، گواهینامه ISO نیز تعهد شما را نشان می‌دهد. مالکیت، اعتبار کاربر، استفاده و نمایش گواهینامه‌های ISO را دستورالعمل‌هایی کنترل می‌کنند که از سوی سازمان صدور گواهینامه منتشر می‌شوند. بنابراین می‌تواند به هر کسی که به دنبال تاییدیه اعتبار گواهینامه است کمک کند. این مسئله بسیار مهم است زیرا گواهینامه بدون تاییدیه فاقد اعتبار است.

همچنین سازمانهایی که می‌خواهند از امنیت اطلاعات آنلاین خود محافظت کنند، باید گواهینامه هایی مانند ISO 27001 را برای حفظ یکپارچگی و محرمانه بودن اطلاعات مشتریان خود بررسی کنند. ISO 27001 یک استاندارد بین المللی است که الزامات سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را مشخص می‌کند و سعی می‌کند تا مطمئن شود که کنترل‌های امنیتی کافی در سازمان‌های دارای مجوز تعبیه شده است.

غول تجارت الکترونیکی Snapdeal گواهینامه ISO 27001: 2013 را اخذ کرد و این گواهینامه را در بین برخی از شرکت‌های تجارت الکترونیکی شایع کرد. این گواهینامه به پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات کمک می‌کند تا سازمان‌ها بتوانند مزیت رقابتی خود را در بازار کسب کنند، مانع حملات سایبری مشتریان شوند و تقاضای زنجیره تامین را برآورده کنند. پس مشتریان خواهان خرید از چنین پورتال‌های تجارت الکترونیکی با حداکثر استانداردهای امنیتی هستند.

۵-    افزایش درآمد

وقتی ایزو کسب و کار تجارت الکترونیکی شما تأیید شد، یعنی شما دارای گواهی کیفیت هستید که با تبلیغات می‌توانید به درخواست‌های بیشتری از شرکت‌های بزرگ پاسخ دهید. در نتیجه، گواهینامه‌های ISO فروش و درآمد شما را افزایش می‌دهند. از هر پنج شرکتی که ایزو را دریافت کردند، سه مورد از آنها توانسته‌اند درآمد خود را افزایش دهند.

مشتریان تمایل دارند از سایت‌های معتبر خرید کنند، زیرا گواهینامه ایزو این سازمان‌ها را آماده کرده است تا گامهای فعالی در جهت درک و آمادگی در برابر خطرات بردارند و در جهت تثبیت کیفیت، اصالت و یکپارچگی رابط‌های تلاش کنند و این استاندارد در پشت صحنه فرایندها در تمام سطوح سازمان حضور دارد. این امر به سازمان این امکان را می‌دهد تا به راحتی کار کند و بر آنچه که در آن مهارت دارند تمرکز کرده و مشتریان خود را تحت تأثیر قرار دهد. این رویکرد به مشتریان کمک می‌کند تا احساس کنند که در هر مرحله از سفرشان یکپارچگی وجود دارد و در نتیجه مشتریان بیشتری جذب فروشگاه شما می‌شوند.

توجه: بسیاری از شرکت‌ها به دنبال تأمین کنندگان و تولیدکنندگانی هستند که گواهینامه ایزو دارند. شما همچنین شانس ورود به بازارهای خارجی را به دست می‌آورید که یک مزیت اضافی است.

زمانی که سازمانی دارای رویکرد فرایند محور یکپارچه و منسجم است که ریشه در استاندارد شناخته شده بین المللی مانند ایزو دارد، جابجایی کالا، تدارکات، زنجیره تأمین تجارت آسان و ایمن می‌شود. این یک راهکار عالی برای کمک به شرکت شما جهت درک کسب و کار و انجام تعهداتش است. با کمک گواهینامه‌ها دستاوردهایتان را نشان می‌دهید و با این مزیت رقابتی، اغلب معاملات را برنده می‌شوید.

https://brs.ir/node/283

شرکت بیکران راهکار سعادت

۰۲۱۲۶۷۶۰۰۰۱

تجارت الکترونیک،انواع تجارت الکترونیک، مقاله تجارت الکترونیک، سایت تجارت الکترونیک، تجارت الکترونیک در ایران، فروش انلاین، بازار انلاین، ارز دیجیتال، استاندارد ایزو، استاندارد بین المللی، بیکران راهکار سعادتتصویر

ISO 27001