آماده سازی از لحاظ فرهنگی برای زندگی در عصر هوش مصنوعی

2021/12/14 بازدید: 33

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی پتانسیل ارائه مزایای زیاد برای جامعه را دارد و سیستم مدیریتی (تحت عنوان سیستم های تصمیم یار) می تواند یک پاسخ برای همگان باشد.

مطابق گزارش PwC، هوش مصنوعی به سازمان ها قول داده است که تا سال ۲۰۳۵، با بکارگیری از سیستم های منطبق بر هوش مصنوعی، ۴۰% کارآمدتر شوند و تا سال ۲۰۳۰، ۱۴ تریلیون دلار ارزش اقتصادی به تولیدات جهانی بیافزایند. این امر موجب می شود علاوه بر بهبود زندگی میلیاردها نفر در جهان، بزرگترین فرصت تجاری در کسب و کارهایی که در حال تغییر هستند، ایجاد شود.

برای ایجاد دریچه های باز پتانسیل هوش مصنوعی، به تفکر رهبران و تغییر در اندیشه های آنان در جوامع نیاز است. جیسون ماتوسو[۱] اذعان داشته است، نباید استانداردهای جهانی برای کسب حداکثر سود مبتنی بر استفاده از فناوری هوش مصنوعی نادیده گرفته شود. بلکه بایستی استانداردهای جهانی در بکارگیری فناوری نوین هوش مصنوعی در بخش مشتری و هم در بخش B2B [2] اعمال شود.

ایشان معتقد هستند که تولید و پذیرش استانداردهای جهانی هوش مصنوعی می تواند راهکارهای کارآمد، موثر و قابل اطمینان را فراهم نماید که این مهم اعتماد مشتری و کسب و کارها را افزایش می دهد. او در سخنانش توضیح می دهد که ” هوش مصنوعی توانایی های انسانی را افزایش داده است و همین امر می تواند دری به روی فرصت های عظیم و جدید در صنایع باز نماید. افراد با اتکا و بکارگیری از فناوری هوش مصنوعی قادر خواهند بود که زندگی روزمره شان را بهبود بخشند و به دستاوردهای موثر در توسعه ترقی و رفاه دست یابند.”

{ دکتر ایزو ارائه دهنده خدمات آموزشی در حوزه استانداردها و همکار شرکت های صدور گواهینامه های سیستمی
ISO 50001, ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, ISO 45001 , ISO 10002, ISO10004, ISO 17025, ISO 13485, ISO 3834
و محصولی HALAL , CE , GOST , TSE } و سایر استانداردهای جهانی مانند BRC ، GLOBAL GAP , ORGANIC
هوش مصنوعی

دیجیتالی شدن همه چیز

تحول دیجیتال رشد چشمگیری در جهان داشته است و دیجیتالی شدن همه چیز موجب افزایش توانایی تولید داده شده است. در گزارش مجمع جهانی اقتصاد (WEF) اعلام شده است که تا سال ۲۰۲۲، ۶۰% از تولید ناخالص جهانی دیجیتال خواهد بود. در سه سال اخیر، تمایز کمی بین اقتصاد دیجیتال و اقتصاد و یا جامعه دیجیتال با جامعه مشاهده شده است.

هوش مصنوعی به طور دائم در فرایندهای روزانه زندگی در حال اجرا است. امروزه در همه چیز از جمله ایجاد مدل های جدید کسب و کار، موتورهای جستجو در گوگل، خدمات مالی، بهبود وضعیت ترافیک در شهرهای هوشمند از فرصت های تحول دیجیتال بهره گرفته شده است. گستردگی مزایای بهره گیری از تحول دیجیتال  مشهود است و این فقط در قالب ارقام نمی گنجد. با این حال، علاوه بر شفافیت پتانسیل تحول آفرین هوش مصنوعی، نباید از خطرات ناشی از نا امنی یا مخدوش شدن حریم خصوصی چنین فناوری هایی چشم پوشی کرد. 

امنیت سایبری، حفاظت از حریم خصوصی و حاکمیت داده ها مهمترین فاکتورهای امنیت سناریوهای هوش مصنوعی هستند. حفاظت از داده ها[۳] و تکریم حریم خصوصی در دستور کار WEF قرار گرفته است. این پلتفرم، چگونگی تلاش مسئولان برای مقابله با خطرات نفوذ و تهدید در فناوری های نوین را مشخص می کند و در عین حال تأکید می کند که یک فقدان اجماع جهانی، می تواند پذیرش شتابان این فناوری و مزایای پیش رو را متوقف کند.

اعتمادسازی

برای بسیاری از کارشناسان هوش مصنوعی، ایجاد یک آژانس اعتماد، فرصت رشد در هر بخش را گسترش
می دهد. نکته حایز اهمیت، شروع مسئولانه استانداردسازی هوش مصنوعی است. در بطن این کار، کمیته فرعی SC 42 وجود دارد که نتیجه ایده آل آن موجب ساخت یک جامعه اخلاقی مبتنی بر هوش مصنوعی شده است. گروه متخصصانی که در حوزه هوش مصنوعی زیرنظر ISO/IEC JT 1 (ISO، [4]IEC) کار می کنند، در حال پیشرفت بر روی استانداردهای نوآورانه هستند تا پس از پذیرش  بتوانند طرحی جدید جهت تسهیل فرهنگ سازی هوش مصنوعی به جهان ارائه نمایند. رویکرد سیستم مدیریت، کنترل ها، طرح های حسابرسی و راهنمایی های خاص منطبق با قوانین، مقررات و نیازهای ذینفعان را ایجاد خواهد کرد.

با این اوصاف هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. بنا بر گفته مؤسسه هوش مصنوعی دانشگاه نیویورک، بر حسب نرخ فعلی پذیرش هوش مصنوعی، تقریباْ ۸۰٪ مزایای اقتصادی به دست آمده از محصولات هوش مصنوعی در آمریکای شمالی، اروپا و چین می باشد و ۲۰٪ برای دو سوم جمعیت باقیمانده خواهد بود. اگر این روند ادامه یابد، فرصت بهبود زندگی میلیاردها نفر و وضعیت جهان از دست خواهد رفت.

[۱] مدیر کل گروه استانداردهای شرکت مایکروسافت

[۲] کسب کار با کسب و کار

[۳] Data protection  

[۴] کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی

{ دکتر ایزو ارائه دهنده خدمات آموزشی در حوزه استانداردها و همکار شرکت های صدور گواهینامه های سیستمی
ISO 50001, ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, ISO 45001 , ISO 10002, ISO10004, ISO 17025, ISO 13485, ISO 3834
و محصولی HALAL , CE , GOST , TSE } و سایر استانداردهای جهانی مانند BRC ، GLOBAL GAP , ORGANIC

عکس هوش مصنوعی، تحقیق در مورد هوش مصنوعی، هوش مصنوعی در پزشکی، کاربرد های هوش مصنوعی، مقاله کوتاه در مورد هوش مصنوعی، استاندارد، تکنولوژی، مقایه علمی، سیستم مدیریتی، گواهینامه ایزو، گواهینامه معتبر، فناوری، شرکت معتبر، ایزو ۹۰۰۱، سازملان تایید صلاحیت ایران، ایمنی و بهداشت، ایمنی شغلی، عدم انطباق، سازمان جهانی استاندارد، مقاله استاندارد

https://brs.ir/node/291

https://www.iso.org/news/ref2763.html