باورهای غلط درباره‌ی گواهینامه‌ی ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵

2022/01/12 بازدید: 95

   گواهینامه‌ی ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ به‌عنوانِ استانداردی ضروری در نظر گرفته می‌شود که شرکت‌ها برای بهبودِ رضایتِ مشتری و ارائه‌ی محصولات و خدماتِ اولیه‌ی باکیفیت، باید از آن استفاده کنند. ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵، با پیاده‌سازیِ سیستمِ معتبرِ مدیریتِ کیفیت، مسیرِ شرکتِ شما را برای ایجادِ یک سیستمِ کنترلِ قوی برای کنترلِ کیفیت و دست‌یابی به اهدافِ کیفی و تجاری، هموار می‌کند. با این حال، باورها و تصوراتِ اشتباهی درباره‌ی ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ وجود دارد. این باورها و تصورات، ممکن است بر نظر یا دیدگاهِ شما درباره‌ی استاندارد و سیستم‌های مدیریتِ کیفیت که ممکن است مورد استفاده‌ی یکی از آشنایان یا همکارانتان باشد، تاثیری منفی بگذارند. در این نوشتار، برخی از این باورهای رایج را بررسی کرده و علتِ نادرستیِ آن‌ها را بیان می‌کنیم!

   برخی از این باورهای غلطِ رایج درباره‌ی گواهینامه‌ی ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ و حقیقتِ اصلی درباره‌ی آن‌ها عبارتند از:

باور غلط ۱  ایزو پیچده و غیرقابل فهم است

   دستورالعمل‌های گواهینامه‌ی ایزو، ممکن است در وهله‌ی اول کمی پیچیده به نظر بیایند. این دستورالعمل‌ها با استفاده از واژه‌ها و اصطلاحاتی نگاشته شده‌اند که ممکن است با آن‌ها آشنا نباشیم یا به‌گونه‌ای بیان شده‌اند که برای تازه‌کارها به‌آسانی قابل درک نیستند. ما متوجه این مسئله هستیم – و دقیقا به همین خاطر است که شرکت‌ها، دوره‌های کاملِ «آشنایی با ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵» را برگزار می‌کنند.

  •    هرچند، اگر کار را با اصولِ اساسی و بنیادینِ مدیریتِ کیفیت آغاز کنید، به‌تدریج جای خود را به فرایند ساختارمندتری می‌دهد که هر شرکتی می‌تواند به‌راحتی از آن پیروی کند.
  •    اگر بتوانید ابهامات اولیه‌‌ی خود را در این حوزه برطرف کنید، می‌توانید با برداشتن چند قدمِ ساده، از مفاهیمِ مربوط به استاندارد سر در بیاورید.

قدم اول: آموزش ببینید

شاید بخواهید از دوره‌های قابل دسترسی که برای شما مناسب هستند، چه از طریقِ مرجعِ صدورِ گواهینامه‌ی خود یا از طریقِ توصیه‌های مشاور یا حسابرسِ خود، مطلع شوید. مشاور یا حسابرس، اغلب درباره‌ی استانداردهای ایزو، چک‌لیست‌های ارزیابی‌شده و چارچوب‌ها و قوانینِ مربوط به پیاده‌سازی نظامِ استاندارد در هر نوع شرکتی، اطلاعتِ کافی در اختیار دارند.

قدم دوم: مدارک و اسنادِ همراه

ایزو ۹۰۰۱: ۲۰۱۵ دارای چندین سندِ همراه است که در فهم و درکِ استاندارد، به شما کمک می‌کنند. اسنادی مثل:

  • ایزو۹۰۰۲:۲۰۱۶– دستورالعمل‌های استفاده از ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵
  • ایزو۹۰۰۲:۲۰۱۵– مدیریتِ کیفیت – کیفیتِ شرکت – رهنمودهایی برای دستیابی به موفقیتِ پایدار
  • ایزو۱۰۰۰۵:۲۰۱۸– مدیریتِ کیفیت – دستورالعمل‌هایی برای طرح‌های کیفی

برای اطلاعاتِ بیشتر به وبسایتِ زیرکمیته‌ی ایزو برای سیستم‌های کیفیت مراجعه کنید.

باور غلط ۲  ایزو از اسنادی استفاده می‌کند که بسیار قدیمی هستند

   ایزو ۹۰۰۱، اولین بار در سال ۱۹۸۷ منتشر شد. از همان ابتدا، هر چند سال یکبار، بازبینی و بروزرسانی شده است. بروزرسانی‌ها براساسِ بازخوردها، روندهای سازمانی و تغییراتِ مطالبه‌شده در سطح جهانی صورت می‌گرفتند. هدف از این بروزرسانی‌ها و بازبینی‌ها، مناسب‌سازی و کاربردی کردنِ ایزو ۹۰۰۱ برای کاربران است. براساسِ این منبع: «ایزو۹۰۰۱:۲۰۱۵ ، با ترکیبِ مولفه‌هایی مثلِ تمرکزِ بیشتر بر سهامداران و زمینه‌های گسترده‌ترِ فعالیت در شرکت، قصد دارد خود را با نیازهای رو به رشدِ کسب و کارهای امروزی وفق دهد.»

   از ساختارِ ایزو۹۰۰۱:۲۰۱۵  در هر شرکتی و با هر میزان فعالیتِ تجاری می‌توان استفاده کرد. ایزو با اتخاذِ رویکردی فراگیر و همه‌جانبه، به پیروی از طرح، اجرا، بررسی و پیاده‌سازی آن می‌پردازد که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا از ساختاری استفاده کنند که به‌خوبی تعریف شده است. این ساختار، مسیرِ ارائه‌ی خدماتِ کیفی و بهبودِ مداومِ فرایندهای تجاری را هموارتر می‌کند.

   توجه: سالی که بعد از دونقطه ذکر شده است، به زمانِ انتشارِ بازبینی اشاره دارد. در همین زمان که در حال نگارشِ این نوشتار هستیم، ایز۹۰۰۱:۲۰۱۵  بازبینیِ فعلیِ استاندارد می‌باشد. شرکت‌هایی که گواهینامه‌های قدیمی‌تر را ارائه می‌دهند، مورد تایید و پذیرش ما نیستند.

باور غلط سوم  ایزو۹۰۰۱:۲۰۱۵  فقط برای کسب و کارهای بزرگ کارایی دارد

   استانداردهای گواهینامه‌ی ایزو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عمومی و انعطاف‌پذیر هستند و این مسئله، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا مطابق با نیازهایشان از آن بهره ببرند. هر شرکتی، صرف‌ نظر از اندازه‌ی نوعِ کسب و کار خود، می‌تواند از آن استفاده کند.

   توجه: از آنجایی که تعدادِ کارمندانی که نیاز به آموزش داشته باشند، در شرکت‌های کوچک‌تر به مراتب کمتر است، پیاده‌سازیِ ایزو ۹۰۰۱ در این شرکت‌ها کار بسیار آسانی است. در این نوع شرکت‌ها، فرایندهای تجاری را به‌راحتی می‌توان به‌واسطه‌ی معیارهای کیفیِ ایزو، بهینه‌سازی کرد.

   استانداردِ ایزو ۹۰۰۱ به دنبالِ تعریف، سنجش و بهبودِ فرایندهای تجاری است. استانداردِ ایزو ۹۰۰۱، دستورالعمل‌ها و چارچوب‌هایی کیفی را به شرکت ارائه می‌دهد که به‌وسیله‌ی آن‌ها می‌توان از پیشرفت‌های مداومِ کارکنان و همچنین استفاده‌ی آن‌ها از بهترین شیوه‌های موجود اطمینان حاصل کرد.در شرکت‌های بزرگ یا کوچک، فرایندِ پیاده‌سازیِ سیستمِ مدیریتِ کیفیت (QMS) یکسان است. تفاوت‌ها در چگونگیِ تعمیمِ بندهای استاندارد به شیوه‌ی کسب و کارِ شما است. تناسبِ سفارشی را در بهترین نحوی که کسب و کار خود را پیش می‌برید، در سیستمِ مدیریتِ کیفیت ایجاد کنید و آنگاه خواهید دید که ایزو 9001:2015  برای شما کارآمد است!

باورِ غلط ۴  هزینه‌ی گواهینامه‌ی ایزو۹۰۰۱:۲۰۱۵  بسیار زیاد است

   هزینه‌ی گواهینامه‌ی ایزو توسط عواملِ گوناگونی همچون تعدادِ کارمندان، ماهیتِ فعالیتِ تجاری، میزانِ استفاده از فناوری، گستره‌ی اجراییِ سیستمِ مدیریتِ کیفیت، مقتضیاتِ آموزشِ کارمندان، سابقه‌ی مشاورِ ایزو، حسابرسِ منتخبِ ایزو و عواملِ دیگری از این دست، تعیین می‌شود. هزینه‌ی پیاده‌سازی گواهینامه‌ی ایزو برای یک شرکت، مذاکره‌پذیر است (البته تا حدودی) و هزینه‌ی ثابتی برای آن تعریف نشده است. با توجه به پیچیدگیِ پیاده‌سازیِ گواهینامه‌ی ایزو، قیمت آن نیز متغیر است.

   هزینه‌های ثابتی از سوی نهادهای تاییدِ صلاحیت برای گواهینامه‌ی سیستمِ مدیریتِ کیفیتِ شما تعیین می‌شوند که بر اساسِ تعدادِ کارکنانِ شرکتِ شما تعریف شده‌اند. این مسئله روزهایی را که ممیزیِ شما باید انجام شود، مشخص می‌سازد و قابلِ مذاکره نیست.

9001
{ دکتر ایزو ارائه دهنده خدمات آموزشی در حوزه استانداردها و همکار شرکت های صدور گواهینامه های سیستمی
ISO 50001, ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, ISO 45001 , ISO 10002, ISO10004, ISO 17025, ISO 13485, ISO 3834
و محصولی HALAL , CE , GOST , TSE } و سایر استانداردهای جهانی مانند BRC ، GLOBAL GAP , ORGANIC

باورِ غلط ۵  ایزو ۹۰۰۱: ۲۰۱۵ تنها به کارخانه‌های تولیدی اختصاص دارد

   استانداردِ گواهینامه‌ی ایزو۹۰۰۱:۲۰۱۵   به‌طورِ گسترده‌ای توسط سازمان‌های گوناگونی همچون بیمارستان‌ها، بانک‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌های نرم‌افزاری و دیگر کسب و کارهای خدماتی یا تولیدی، مورد استفاده است. گواهینامه‌ی ایزو به شرکت‌ها کمک می‌کند که توانایی های خود را در ارائه‌ی محصولات و خدماتِ اولیه‌ی باکیفیت نمایان سازند. گواهینامه‌ی ایزو، برای کیفی‌سازی و استانداردسازی محصولات و خدماتِ همه‌ی شرکت‌ها، استانداردی بین‌المللی و شناخته‌شده است. دستورالعمل‌ها و بهترین شیوه‌ها برای انواع شرکت‌های مختلف، در راستای تسهیل‌سازیِ عملیات‌های تجاری و تمرکز بر بهبودِ کیفیتِ خدمات و همچنین افزایشِ رضایتِ مشتری ارائه می‌گردند.

باور غلط ۶  ایزو ۹۰۰۱: ۲۰۱۵ مراحلِ اداری زیادی دارد

   از لحاظ فنی، در ایزو۹۰۰۱:۲۰۱۵   هیچگونه رویه یا فرایندِ اجرایی مدونی مورد نیاز نیست. هرچند، شما برای پشتیبانی از عملیات‌های فرایندِ خود و حفظ اطلاعاتِ مستند برای نشان دادن اینکه فرایندها طبقِ برنامه‌ریزیِ انجام شده پیش می‌روند، باید اطلاعاتِ مستند را حفظ و نگه‌داری کنید. همچنین، اگر شما فرایندِ اجرایی مدون را برای عملیات‌های خود مهم و ضروری می‌دانید، در آن صورت باید اطلاعاتِ مستندِ ضروری برای اثربخشیِ سیستمِ مدیریتِ کیفیت را نگه دارید. اگر آن را مستندشده می‌خواهید، پس باید به همان صورت آن را نگه دارید.

   در حالی که به مستندسازیِ ایزو نیاز است، اما تعدادِ واقعی اسناد محدود است، به خصوص در بازبینیِ ۲۰۱۵. مستندسازی، از ابتدا به عنوانِ تعهدی بزرگ در نظر گرفته شده است، هرچند، ایزو۹۰۰۱:۲۰۱۵  از بازبینی‌های قبلی به‌مراتب انعطاف‌پذیرتر است. ادغامِ استانداردِ گواهینامه‌ی ایزو در یک سیستمِ سازمانی، بیشتر یک کارِ میدانی است تا نوعی مستندسازی و آماده‌سازیِ دستیِ خط مشی کیفیت. مستندسازی در ایزو۹۰۰۱:۲۰۱۵  به‌مراتب انعطاف‌پذیرتر است و شرکتِ شما تشویق خواهد شد که به‌گونه‌ای مستندسازی کند که برای سازمانِ شما سودمند بوده و در شیوه‌ی عملیاتِ شرکتِ شما منطقی به‌نظر برسد.

باور غلط ۷  برای دریافتِ گواهینامه‌ی ایزو، سیستمی بی‌عیب و نقص و عالی لازم است

   در یک پاسخِ کوتاه باید بگوییم خیر – اما باید در این راستا فعالیت داشته باشد. درحالی که ایزو 9001:2015  دستورالعمل‌هایی برای تغییرِ سیستمِ مدیریتِ موجود یا توسعه‌ی یک سیستم از ابتدا ارائه می‌کند، چند مرحله‌ی دیگر نیز برای گواهینامه لازم است. برای اینکه شرکتِ شما و سیستمِ مدیریتِ کیفیتِ آن بتوانند گواهینامه را دریافت کنند، باید روش‌های سیستمِ مدیریتِ کیفیت را به‌طور موثری پیاده‌سازی کنید – به این معنی که باید از چارچوبِ ایزو۹۰۰۱:۲۰۱۵  پیروی کنید. چارچوبی که متناسب با شرکتِ شما باشد. فرایندها نیز تا جایی که ممکن است باید مستندسازی شوند و سیستم‌ها در فواصل زمانی معینی باید ممیزی شوند.

   گواهینامه‌ی ایزو در طی چند مرحله صورت می‌گیرد و برای چرخه‌های ۳ ساله من‌جمله ممیزی‌های داخلی و خارجی مورد استفاده خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با مراحلِ گواهینامه‌ی ایزو، این نوشتار را مطالعه کنید.

   چیزی که برای سیستم‌های جدیدِ مدیریتِ کیفیتِ بسیار سودمند است، سخاوتمند بودنِ آن است. حسابرسان‌ها در صددِ یافتنِ خطایی در سیستم شما نیستند، بلکه بیشتر به‌دنبالِ فرصت‌هایی برای بهبودِ سیستم می‌باشند. اگر از سوی سازمان‌هایی مثل Aurion یا هر مشاورِ محلیِ دیگری به شما کمک می‌شود، شرکتِ شما در تقریبا ۳ ماه می‌تواند برای دریافتِ گواهینامه آماده شود. نیازی نیست که سیستمِ عالی و بی‌عیب و نقصی داشته باشید – شما می‌خواهید دستاوردهایی به‌دست آورید (عدم انطباق یا فرصت‌هایی برای بهبود)، چراکه این دستاوردها، مسیری برای یادگیری از اشتباهات و رشد کردن است – چیزی که در صنعت، ممیزیِ ارزش‌افزوده نام دارد.

{ دکتر ایزو ارائه دهنده خدمات آموزشی در حوزه استانداردها و همکار شرکت های صدور گواهینامه های سیستمی
ISO 50001, ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, ISO 45001 , ISO 10002, ISO10004, ISO 17025, ISO 13485, ISO 3834
و محصولی HALAL , CE , GOST , TSE } و سایر استانداردهای جهانی مانند BRC ، GLOBAL GAP , ORGANIC

https://brs.ir/node/299

https://www.qmsuk.com/news

ممیزی، شرکت ایزو، شرکت معتبر استاندارد، اداره استاندارد ، شرکت استاندارد ، شرکت معتبر ایزو، شرکت بیکران ، صدور گواهینامه ، ایزو ۲۲۰۰۰ ، ایزو ۴۵۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ ، ایزو ۹۰۰۱ ، صدور از مرجع ناسی ، صدور گواهینامه معتبر، ایزو ۲۲۰۰۰ ،مدیریت کیفیت ، استاندارد کیفی ، ایزو ۹۰۰۱ ، سیستم مدیریت ، گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ، گواهینامه استاندارد ، اخذ ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵