نسخه نهایی استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO22000:2018

۱۳۹۷/۰۴/۱۶ بازدید: 240

استاندارد ISO 22000: 2018، سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی – الزامات سازمان‌ها در زنجیره مواد غذایی، با تمرکز بر همه سازمان‌های مرتبط با صنایع خوراک انسان و دام، صرف‌نظر از اندازه یا بخش، مدیریت ایمنی غذا را به یک روند بهبود مستمر تبدیل می‌کند. این استاندارد با کمک به شناسایی، پیش‌گیری و کاهش خطرات ناشی از مواد غذایی در زنجیره خوراک انسان و دام ، یک رویکرد پیش‌گیرانه برای امنیت مواد غذایی اتخاذ می‌کند.

ویرایش جدید این استاندارد، برای هزاران شرکتی که در سراسر جهان از آن استفاده کرده‌اند ، شفافیت به ارمغان آورده‌است. آخرین پیشرفت‌ها عبارتند از:

  • پذیرش ساختار سطح بالای مشترک در همه استانداردهای سیستم مدیریت ISO ، سازماندهی برای ترکیب ISO 22000 با دیگر سیستم‌های مدیریت (مانند ISO 9001 یا ISO 14001) را در یک زمان معین تسهیل می‌کند.
  • رویکرد جدید به خطر – به عنوان یک مفهوم حیاتی در تجارت مواد غذایی – که خطر در سطح عملیاتی و سطح کسب‌وکار سیستم مدیریت را از هم متمایز می کند.
  • پیوندهای مستحکم با Codex Alimentarius، گروه غذایی سازمان ملل متحد که دستورالعمل‌های ایمنی غذایی برای دولت ها را تدوین می‌کند.

استاندارد جدید ، یک کنترل پویا برای خطرات ایمنی مواد غذایی ارایه می‌دهد که ترکیبی از کلیه عناصر کلیدی شناخته شده زیر است: ارتباطات تعاملی، مدیریت سیستم‌ها، برنامه‌های پیش نیاز (PRP) و اصول تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP).

استانداردISO 22000: 2018  جایگزین ISO 22000: 2005 شده‌است. گواهی‌های تایید شده طبق استاندارد قبلی برای انتقال به ویرایش جدید از تاریخ انتشار سه سال فرصت دارند .

جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک کنید.

iso22000